اگر کسی به شما اکسیری معرفی کند که فرزندتان را از عفونت گوش.پنومونی .اسهال ویا عفونت های ادراری حفظ کند;آیا واقعاتلاش در جهت شناخت آن اکسیر نمی کنید؟اگر بدانید که این اکسیر می تواند در سال های نوجوانی فرزندتان خطر ابتلا به چاقی;دیابت;آلرژی;آسم وفشار خون بالا رادراو کاهش دهد;آیا واقعانمی خواهید که آن اکسیر را داشته باشید؟وبالاخره اگر بدانید که یک جرعه از این اکسیر میتواند باعث افزایش IQ  در فرزندتان شود;واقعانمی خواهید تلاش کرده وآن راپیدا کنید؟خوب دست نگه دارید.این اکسیر قوی در خانه شماست.این اکسیر جادویی شیر مادر است;شیر تولیدی خود شما.
سالیان سال است که دانشمندان پی برده اند،در شیر مادر ترکیباتی وجود دارد که آنرا تبدیل به یک غذای ایده آل برای شیرخوران می کند. 200 ترکیب در شیر مادران وجود دارد که برای مبارزه با عفونت ها،   کمک به کامل شدن سیستم ایمنی، کمک به هضم و گوارش غذا و حمایت از رشد مغزی موثر می باشد .
دکتر مایکل جرجی. اف. پروفسور در رشته اطفال و تکامل کودکان دردانشگاه مینه سوتا می گوید: هیچ راهی وجود ندارد که بوسیله آن بتوانیم تمام خواص شیر مادر را در شیر مصنوعی بگنجانیم ، واقعا اعداد و ارقام نشان می دهند که شیر مادر همه چیز است بر طبق مطالعات انجام شده در سازمان غذا و دارو FDA)) ثابت شده شیرخوارانی که تغذیه انحصاری با شیر   مصنوعی
داشته اند، %80 بیشتر از آنهائیکه از شیر مادر تغذیه می شوند در معرض افزایش ابتلا به اسهال و %70 افزایش ریسک ابتلا به عفونت گوش ، قرار دارند                                                         
  x دکتر سارا بک فین مشاور علمی FDA می گوید: شیرخوارانی که فقط با شیر مادر تغذیه می شوند بهتر می توانند در مقابل بیماریها مقاومت کنند و هر چقدر بیشتر شیر مادر دریافت کنند برای آنان بهتر است، همچنین کودکانی که بیشتر از 6 ماه با شیر مادر تغذیه شده اند خطر عفونت گوش و اسهال در آنان کاهش یافته است. شیر مادر دارای فواید طولانی مدت مهم نیز می باشد مانند : کاهش خطر ابتلا به آسم، آلرژیها، چاقی، سرطان های شایع دوران کودکی.
دکتر روت لارنس متخصص کودکان و نوزادان و مدیر مرکز مطالعات تغذیه با شیر مادر در دانشکده پزشکی دانشگاه روچستر می گوید: مطالعات به وضوع نشان میدهند شیرخوارانی که تا چهار ماهگی تغذیه انحصاری با شیر مادر داشته اند احتمال ابتلا به دیابت کودکی در آنان بطور چشمگیری کاهش پیدا کرده است.
 دکتر جرجی . اف می گوید: در واقع یکی دیگر از فواید شیر مادر آن است که رشد و تکامل مغزی را تسریع می بخشد. مطالعات انجام شده در سال 1992 نشان می دهد که کودکانی که با شیر مادر خود تغذیه شده اند به نسبت کودکانی که با شیر مصنوعی تغذیه شده اند دارای افزایشی در IQ خود به میزان 8 نمره می باشند. آنالیز اطلاعات بدست آمده از 11 مطالعه انجام شده بر روی کودکان با هوش در سال 1999 نشان داد کودکانی که سرموعد به دنیا آمده اند و حداقل تا سن 8 هفتگی تغذیه انحصاری با شیر مادر داشته اند در مقایسه با کودکان هم گروهی که با شیر مصنوعی تغذیه شده بودند به میزان ... 3-5نمره افزایش IQ داشتند.                                                                         
دکتر اندرسون دبلیو جیمز پروفسور کلینیک غذا، دارو در مرکز پزشکی VA در دانشگاه کنتاکی در لکزینگتون نشان می دهد افزایش 3-5 نمره در IQ این کودکان منجر به کسب درآمد های بالا و سازگاری های اجتماعی بهتر در آینده شده و این کودکان بواسطه تغذیه با شیر مادر در دروس مدرسه با مشکل کمتری مواجه بوده اند.                                                                          
 1 - با توجه به رشد فزاینده کودک تمام نیازهای تغذیه را تامین می کند.
 2 - بهترین و کاملترین غذا است و در مقایسه با شیر مصنوعی آلرژی کمتری ایجاد می کند.                                
3  - حاوی آنتی بادیهای ضد باکتری و ویروسی، شامل ؟ بالای SIga است.                                           
4  - رشد ویروس اوریون ، انفلوآنزا ، واکسینا (آبله)، رتاویروس و ویروس آنسفالیت B ژاپنی ، توسط ماده ای در شیر مادر مهار می شوند.
5  - ماکروفاژ موجود در شیر انسان (کلستروم و شیلاسیده) باعث سنتز کمپلمان ، لیزوزیم و لاکتوفرین می شود.
6  -شیر مادر حاوی لاکتوفرین است که یک پروتئین متصل شونده با آهن ( protein whey dinning-Iron )است و تقریبا بطور طبیعی یک سوم آن با آهن اشباع می شود و اثر مهاری بر رشد coli-E در روده دارد.
7  -PH مدفوع شیرخوارانی که با شیر مادر تغذیه می شوند در مقایسه با کودکانی که با شیر گاو تغذیه می شوند کمتر است.
8  - لیپاز شیر مادر در حضور نمکهای صفراوی ژیاردیا ،لامبلیا و آنتامباهیستولیتکا (تروفوزوئیدهای آزاد شده از کیتهای موجود در دستگاه گوارش) را منهدم می کند.  
چرا شیر مادر؟
  - تندرستی یکی از نعمتهای بزرگ پروردگار است که زندگی بدون آن لذتی ندارد برای بهره مند شدن از این نعمت بی مانند علاوه بر رعایت موازین بهداشتی باید در طول زندگی از یک تغذیه صحیح و مناسب برخوردار بود، از آنجا که مرحله تکرار نشدنی کودکی از دوران شکل گیری و رشد جسمی و روانی است برای تامین سلامت انسان در تمام زندگی اهمیت استثنائی دارد و دوران شیرخواری نیز حساس ترین مرحله از مراحل رشد و تکامل کودک است. لذا در این برهه از زندگی باید توجه بیشتری به مراقبت از تغذیه و سلامت کودک داشت. در چنین شرایطی شیر مادر تامین کننده نیازهای غذایی کودک و به طور همزمان تامین کننده مواد ایمنی بخش لازم برای کودک است و این دو ویژگی بطور یکجا از طرق دیگر قابل دسترستی نیست.