مرتبط با : چشم پزشکی

آسیب های جراحی های غیراصولی و برگشت ناپذیر چشم و صورت  

   می خواهید پف پلک هایتان را کم کنید و با چشم هایی زیبا و خوش حالت به دنیا نگاه کنید؟ می خواهید ابروهایتان را که از بچگی ا فتاده بودند و این پایین افتادگی اش زیبایی چشم هایتان را گرفته بود، بالا بکشید؟ دوست دارید چشم هایتان شبیه مردمان شرق آسیا شود و دیگران بگویند فلانی چشم بادامی است؟ گونه ندارید یا می خواهید دور چشم هایتان بدون چروک باشد؟  
اگر هر کدام از این آرزوها را دارید نگران نباشید چون ذات هر آدمی دنبال زیبایی است و شما هم حسی کاملا طبیعی دارید.  
اما مراقب باشید تا عشق به زیبایی، شما را به کنج برخی مطب ها یا برخی سالن های زیبایی یا زیر تیغ برخی جراحان غیرمتخصص نبرد. 
اینها توصیه های دکتر ابوالفضل رحیمی فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم و صورت است.  
این عضو هیات علمی دانشگاه به جام جم می گوید: عمل های زیبایی چشم و صورت به 2 دسته کلی تقسیم می شود. دسته اول عمل هایی هستند که افراد می خواهند به کمک آنها خودشان را به سنین پایین تر برگردانند یعنی دست به جوان سازی بزنند.  
این در حالی است که دسته دوم عمل های زیبایی به اقداماتی برای رفع ناهنجاری های صورت مانند افتادگی ابرو و پف چشم ها مربوط می شود.  
این در شرایطی است که دسته اول جراحی های زیبایی را نباید در هر سنی انجام داد زیرا عملیات جوان سازی صورت مناسب افراد زیر 35 سال است، اما دسته دوم این جراحی ها محدودیت سنی ندارند.  
او در پاسخ به این سوال که آیا جراحی های زیبایی چشم و صورت برای همه افراد توصیه می شود یا خیر؟ می گوید: در علم پزشکی مبنا بر این است که هر کاری در جای مناسبش انجام شود پس نه می توانیم بگوییم این جراحی ها برای همه افراد خوب است و نه می توانیم این جراحی ها را به طور کلی رد کنیم. در واقع این وظیفه پزشک متخصص است که در حیطه تخصصش تشخیص دهد که چه نوع عملی برای چه صورتی مناسب است.  
رحیمی توضیح می دهد: این که هر کسی به پزشک مراجعه کند و پزشک نیز بدون چون و چرا دست به عمل جراحی بزند، کار اشتباهی است. این در حالی است که اکنون به علت علاقه زیاد مردم به زیبا بودن بازار مکاره عمل های زیبایی نیز به راه افتاده و بسیاری از افراد سودجو از این بازار سو»استفاده می کنند.  
این فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم و صورت ادامه می دهد: عمل های زیبایی باید و نباید دارند یعنی گاهی اوقات انجام آنها به صلاح نیست، اما گاهی دیده می شود که افراد غیرمتخصص مثل صاحبان سالن های زیبایی یا حتی برخی جراحان سایر قسمت های بدن دست به انجام اعمال زیبایی صورت می زنند که بدون شک پیامدهای ناخوشایندی در پی دارد. 
او با توضیح این مطلب که نباید کیفیت را فدای کمیت کرد به برخی تخلفات در حوزه جراحی صورت و چشم اشاره می کند و می گوید: یک جراح متخصص چشم و صورت وقتی دست به جراحی می زند که خطر آن کم باشد. این در حالی است که این روزها تزریق ژل و بوتاکس به سالن های زیبایی هم کشیده شده و مردم برای این که پول کمتری بدهند از آن استقبال می کنند. 
رحیمی به مردم توصیه می کند و می گوید: اگر جایی رفتید و فردی به شما گفت که جراحی را به صورت صد درصد تضمینی انجام می دهد حتما به او شک کنید چون بی گمان یک جای کارش اشکال دارد چرا که در پزشکی هیچ صددرصدی وجود ندارد. 
این عضو هیات علمی دانشگاه برخی از آسیب های جراحی های غیراصولی را برگشت  ناپذیر می داند و می گوید: بدن انسان که به بهترین شکل آفریده شده گاهی وقت ها به خاطر اقدامات افراد غیرمتخصص دچار مشکلاتی می شود که اصلاح آنها خیلی سخت و گاه دشوار است. این در حالی است که بعضی اوقات ما نهایت تلاش خود را می کنیم تا در نهایت فرد را به حالت اولیه اش برگردانیم. 
او به برخی ضایعات صورت و چشم ناشی از جراحی های غیرعلمی اشاره می کند و می گوید: ما گاه می بینیم که ژل هایی که برای گونه گذاری استفاده شده غیراستاندارد و ممنوع بوده و در نتیجه بافت های صورت را تغییر داده است. این در حالی است که ما بعد از چند بار عمل جراحی توانسته ایم فقط گوشه ای از گذشته صورت فرد را باز گردانیم. گاهی وقت ها نیز در انجام عمل افتادگی پلک ها به حدی کشیده می شوند که چشم باز می ماند و حتی بینایی را به خطر می اندازد. این در شرایطی است که احتمال بروز عفونت در جراحی های غیرعلمی زیبایی نیز بسیار بالاست. به گفته رحیمی، خشکی چشم، کوری، ناهنجاری و فلج عصبی صورت از دیگر پیامدهای انجام عمل های زیبایی در اماکن غیرمجاز و توسط افراد غیرمتخصص است.